Turovka leží sice v mírném středoevropském klimatickém pásmu, ale vzhledem k nadmořském výšce cca 700 m.n.m. a umístění v kotlině uprostřed lesů Českomoravské vysočiny je zdejší podnebí poměrně drsné. Vydrží tu jen dlouhodobě adaptovaní a ti nejodolnější jedinci. Nedoporučuje se chov choulostivých druhů domácího zvížectva a pěstování náročnějších plodin. Zima je obvykle dlouhá, vyjímkou nejsou mrazy a sněžení počátkem května a zima také brzo přichází – nesklizené plodiny místních zahrádkářů a zemědělců mohou být zasněženy již v říjnu. Dobře je to vidět i z tabulky teplot – mrznout může ještě v květnu, pravidelně mrzne již v říjnu. Z toho důvodu si příroda musí pomoci sama a stihnout všechno během pouhých cca 5 měsíců.
Srovnání průměrných ročních teplot v Turovce s Českou republikou a s Prahou ukazuje následující graf. V Turovce se teplota měří amatérsky, ostatní údaje jsou oficiální hodnoty z Českého hydrometeorologického ústavu. Určitě jsme nečekali nic jiného : v Turovce jsme vždy o něco níže vzhledem k celostátnímu průměru a například vůči Praze vždy o jeden až dva stupně. Křivka ročních průměrů vypočítaných z naměřených hodnot v Turovce zhruba kopíruje druhé dvě, z čehož vyplývá, že naměřené hodnoty by měly být správné, protože vývoj ročních průměrů se shoduje. A co se to dělo v roce 2010 ? To nám byla ve srovnání s ostatními roky docela zima, že ? Zkoumat to můžete například z tabulkách dole. Zjistíte například, že v roce 2010 byl hodně studený duben, září i říjen a to pak ovlivnilo celoroční hodnotu.
Přehled naměřených teplot v Turovce
Od listopadu 2005 se automaticky měří a zaznamenává venkovní teplota v Turovce každou hodinu. Pokud se tedy zeptáme, jaká tu byla teplota 6.ledna 2017 v 9 hod ráno, pak víme, že to bylo -11,4⁰C, nebo také víme, že průměrná teplota v srpnu roku 2020 byla 18,8⁰C.